Aki Pyysing kirjoitti:Vulpes Capital kirjoitti:
Ovaro näyttää selvältä ceissiltä, yleensä markkinat korjaavat virheellisen tilanteen. Muttta: onko Ovaron sijoitukset alueilla, joilla arvot laskevat. NAV alennus epävarma? '
Miten Cibus vs. Ovaro? Sieltä saa ainakin positiivista kassavirtaa ihan oikeilla arvostuksilla.?
Alueita, joilla arvot laskevat, en tiedä. Ennustaminen kun on kovin vaikeaa, varsinkin tulevaisuuden. Sellaisia, joilla ovat laskeneet tai ovat muuttotappiopaikkakuntia tiedän kyllä
. Ovarolla on tönöjä ympäri Suomen, osa muuttotappioalueella. NAV-alennus on kiinteistöissä aina epävarma. Nykyisestä NAVista 8,55 pitää ottaa ainakin myyntikulut pois.
Tämä oli siitä hauskasti osunut kysymys, että Cibusta miulle tullee jossain vaiheessa. Valintamyymälät sopivat hyvin vanhojen kerrostalojen seuraksi seksikkäinä sijoituskohteina. Olen kuitenkin ajatellut, että kun siellä pidettiin road shown tynkää (jolle osallistuin), ja ostivat Inderesin analyysin, että sieltä tulee osakemyynti, jossa saisi halvemmalla. Tosin mistä näitä tietää, osake on ihan ok @119SEK, mutta menisin halvemmalla mielelläni vähän isommin sisään.
Kopioin tämän päiväkirjastani. Harmillisesti tosiaan Cibus pyörii all time high:ssa @120. Kaikkien aikojen kalleimpaan hintaan ostaminen ei kuulu vahvuuksiini, vaikka se aina välillä oikein olisikin.
Cibus on siis K-Supermarketeille vuokratiloja tarjoava yhtiö. Irrottakaa nyt ihmeessä, ennen kuin nettiruokakauppa tappaa kaikki. Miulla ei siis ole Cibuksen Cibusta, mutta haluaisin, mutta halvemmalla. Harmillisesti ruotsalaiset kiinteistösijoitusyhtiöt muutenkin ovat nousseet, kun miun piti laittaa sinne vähän lisää ammuksia.