2-porras (2,5 B market cap, 10 miljoonaa aktiivista FSD-tilausta) on ehkä saavutettavissa, jos FSD:n muuttaminen lähes ilmaiseksi sallitaan. Teslan markkina-arvollehan voi todistetusti tapahtua ihan mitä tahansa.
3-porras (3 B market cap, miljoona robottia myyty) on mahdoton. (Oletan, että tässä viitataan suunnilleen siihen niiden optimus-projektiin, eikä mihin tahansa robotiksi tulkittavaan).
Miksi 3-porrasta ei voisi saavuttaa vastaavalla strategialla, kuin kakkosta? Kukaan ei mielestäsi ota robottia edes puoli-ilmaiseksi? Kuulostaa yhtä, vaikkakin toiseen suuntaan, asenteelliselta lähestymiseltä kuin Herra Naganon postit.
FSD:tä voi jakaa puoli-ilmaiseksi, koska se on joka tapauksessa jo kehitettyä softaa, joka vaatii vain aktivoinnin.
Robotteja tuskin ruvetaan myymään hirveästi alle valmistuskustannusten.
"For Tesla, the low expenditure on marketing aligns with its strategic reliance on its strong brand presence and word-of-mouth advocacy. The company’s innovative products and high-profile CEO, Elon Musk, often generate significant media coverage without the need for hefty advertising budgets."
Aika harvoin jos koskaan syntyy menestystuotteita, joista puhutaan ja niitä markkinoidaan vuosia ennen niiden myynnin aloittamista.
Yleensä merkittävät menestystuotteet syntyvät ilman suurta melua etukäteen.
Teslahan ei markkinoi tuotteitaan käytännössä yhtään. Kaikki puhuvat Teslasta, koska tuoteportfolio on vain niin hyvä.
Musk ei muuta teekkään kuin mainostaa visioita tuotteista tulevaisuudessa. Hänen mukaan yrityksen arvosta 80 % perustuu tuotteisiin, jotka tulevat joskus tulevaisuudessa myyntiin. Ilmeisesti hänkään ei usko automyynnin enää nousevan merkittävässä määrin.
Muskista voi olla mitä mieltä tahansa, mutta minusta hän pisti sähköautoilun vallankumouksen aluilleen. Ja jos oikein muistan, niin taisi sanoa buumin alkuaikoina vähät välittävänsä rahan tekemisestä Teslalla, kunhan maailman pelastuu autoilemalla.
Muskista voi olla mitä mieltä tahansa, mutta minusta hän pisti sähköautoilun vallankumouksen aluilleen. Ja jos oikein muistan, niin taisi sanoa buumin alkuaikoina vähät välittävänsä rahan tekemisestä Teslalla, kunhan maailman pelastuu autoilemalla.
Tuo on täysin totta että ilman Muskia ei todennäköisesti olisi sähköautoja. Väite taas siitä että raha ei häntä kiinnosta, kunhan maailma pelastuu autoilemalla... Toki en tarkistanut onko näin sanonut, mutta helppo uskoa, mieshän on puhunut paskaa ammatikseen jo yli vuosikymmenen.
Teslalta aika älytön veto leipoa biljoonan (eng. trillion) kannustinpakettia miehelle jota ei raha kiinnosta, eikö?
Miehen puheet tuntuvat aina myös aika hyvin seuraavan kunkin ajan kriteereitä. Ja nyt on ilmeisesti FSDstä vihdoin luovuttu, ainakin mikäli electrekin uutista on uskominen.
Tähän satuunhan suuri osa fanipojista ovat kaiketi Teslahypensä perustaneet?
En väitä etteikö Elon olisi saanut paljon hyviä juttuja/innovaatioita aikaan, nämä tosin uskon lopulta olevan pitkälti aivan muiden aikaansaannoksia. Pidänkin sitä erittäin vaarallisena, että kiistatta narsistista egoistia, palvotaan kuin jumalaa. Toki kun kyse loppuviimein rahasta, on vaikea erottaa ketkä ovat oikeasti henkilökultin palvojia vai vain omia bägejä pumppaamassa.
Ehkä ton "raha ei kiinnista" voi tulkita monella tapaa. Ääripäässä vain raha kiinnostaa kaiken muun ollessa toissijaista ja toisessa ääripäässä sitten varmaan lahjoittaa omaisuutensa hyväntekeväisyyteen tjsp. Siitä voi aina väitellä, että kumpaa kohtaa ollaan lähempänä, mutta itse kuvittelisin, että jos raha olisi merkittävä motivaattori Muskille, niin hän pyrkisi saamaan sellaisia paketteja läpi Teslassa, että saisi helposti paljon rahaa. Nyt voi saada paljon rahaa, jos tavoitteet täyttyvät, mutta helppoina noita tuskin pitää kukaan. Muskia mollaavat enemmänkin mahdottomina?
Tarkoitus oli sanoa, että vaikka Musk on millainen vatipää niin hänen edesottamuksiaan ei voi sivuttaa sähköautoilun saralla. En ole edes täysin varma tuosta sitaastista, mutta jotain tuohon suuntaan se vihjaillut. Eikä hänen sanomisensa kovin paljoa kiinnosta, lähinnä hehkutin sähköautoilun alullepanemista suuressa mittakaavassa. En omista Teslan osakkeita. En ole faniboy enemmänkin toisella laidalla fanittamisessa.
Teslan nousun takana Muskin ostokset perjantaina. Hesulissa nähtyihin johdon ostoksiin verrattuna Musk laittoi oikeasti taaloja johtamaansa yritykseen. Miljardin lisäosto edellisten omistusten päälle, niin onhan siinä omat munat pelissä melko tukevasti.
Suunnannäyttäjä Teslan loistava FSD tuote herättää tosissaan huolta muiden autonvalmistajien pääkonttoreilla. Nissan yrittämässä päästä mukaan itseohjautuvien autojen markkina-aallolle.
Mie menin virtuaalihuijaukseen. Tosin vahinkoa ei syntynyt. Olin siis huolissani Teslan 789 dollarin Pi-puhelimesta Starlink-yhteydellä, josta Apllen pitäisi ola huolissaan.
Ei nyt sentään. Kuulostikin aika halvalta puhelimelta, joka ei ole koskaan kentän ulkopuolella. en siis sulkenut shorttejani. Tosin kun luin asiasta - ja päätin tutkia myöhemmin -, taisi olla Tesla vähän alempana.
Teslan arvolle automyynnillä ei ole ollut ainakaan viimeiseen puoleen vuoteen mitään merkitystä, joten mitäpä näitä automyynnin määriä kannattaa ihmetellä.
Kyseessä oli myös viimeinen neljännes, kun pääsi käyttämään 7500 dollarin valtion tukiaista (Teslan osalta vain pieneen osaan malleja enää, mutta silti iso pomppu heidän itsensäkin mukaan).
Mie laitoin itseni enemmän solmuun tuplaamalla eilen Tesla-shortti jotain @436 USD.
Jännä nähdä, onnistunko uiskentelemaan shortistani vielä joskus voitolla ulos. Tämä on kuitenkin pitkäaikaissijoitus ja vakuuksia riittää.
Jos Teslan robotit syövät positioni aamupalaksi, se on miulle ihan oikein. Aika monta vuosikymmentä jaksoin pysyä shorteista erossa.
Miulla oli Teslan Q2/2025 tulosjulkistuksen yli johdannaisilla otettua shorttinäkemystä, mutten osannut sulkea oikeaan aikaan. Nyt meinasin ensin katsoa Q3/2025 tulosjulkistuksen (ensi viikolla) ja sitten harkinnan mukaan mahdollisesti viritellä uutta. Jotkut internetin TA-ukot puhuivat höpöjä, että kun 360 dollarin vastustustaso yli niin seuraava raja taivaanreunalla. P/E, P/B, P/S, PEG millä mittarilla tahansa ollaan tosin jo siellä, mutta sehän ei tarkoita ettei siitä voisi jatkaa suoraan avaruuteen. Liekö Gates vielä shorttina tähän, kun tuossa vielä vuosi sitten oli lehdissä juttua.
Naganon-prinssin postaamat tehonkulutusluvut kuvaavat siis FSD:n tehonkulutusta. Sähköautossa sähköä kuluu lisäksi auton liikuttamiseen.
Jos liike-energiaan tarvittava teho on keskimäärin 20 kW, Teslan FSD:n parempi energiatehokkuus tarkoittaa noin 7 %:n kokonaistehon säästöä Waymoon verrattuna.
Naganon-prinssin postaamat tehonkulutusluvut kuvaavat siis FSD:n tehonkulutusta. Sähköautossa sähköä kuluu lisäksi auton liikuttamiseen.
Jos liike-energiaan tarvittava teho on keskimäärin 20 kW, Teslan FSD:n parempi energiatehokkuus tarkoittaa noin 7 %:n kokonaistehon säästöä Waymoon verrattuna.
Teslojen kulutus on keskimäärin 15,5Wh/100km. Waymon kulutuksesta ei löydy tietoja, mutta 20kWh+ kuulostaa oikealta.
Puhutaan siis vähintään ~30% säästöstä joka näkyy suoraan kuluttajahinnoissa, paremman teknologian ansiosta.
Sähkönkulutuksen ero johtuu luonnollisesti siitä, että Waymolla on merkittävästi enemmän laitteita joiden avulla pystyy tällä hetkellä ajamaan ilman (turva)kuljettajaa, toisin kuin Tesla. Jos Tesla saa joskus tulevaisuudessa HW4:llä itseajavuuden toimimaan, niin toi tehonkulutus on täysin irrelevanttia. Laitteisto on kokonaisuutena niin paljon halvempi, että pääomakulut on tässä se millä on merkitystä.
Waymot lienevät Jaguar I-Pacejä, jotka kuluttavat Tesloja enemmän.
Jos kulutusero on vaikka 10kWh / 100km (tarkoituksella yläkanttiin arvioitu) ja sähkön hinta on 20c/kWh, niin 10km taksimatka tulee tuon takia 20c kalliimmaksi.