Leading figures in the Trump administration have long accused the government of withholding information aboutJeffrey Epstein, a convicted paedophile who killed himself in prison. Now it says there’s nothing to disclose. On Sunday a Department of Justice memo surfaced saying that Epstein had no “clients list” and did in fact kill himself, contradicting conspiracy theories. MAGA influencers are irate. Laura Loomer, a conspiracist who has Mr Trump’s ear, called for Pam Bondi, the attorney-general, to be sacked.
Ei siellä sitten mitään ollutkaan. Elon Musk on tosin väittänyt, että listalta löytyy sekä Trump että Steve Bannon.
Salaliittoteoria: On ne siellä listalla, ei kai kukaan ketamiinipäissäänkään muuten sellaista hyvin vaikutusvaltaisista miehistä väittäisi. Nyt Trump ensin hävittää jälkensä ja sitten kääntyy kostomielessä Muskin kimppuun.
Leading figures in the Trump administration have long accused the government of withholding information aboutJeffrey Epstein, a convicted paedophile who killed himself in prison. Now it says there’s nothing to disclose. On Sunday a Department of Justice memo surfaced saying that Epstein had no “clients list” and did in fact kill himself, contradicting conspiracy theories. MAGA influencers are irate. Laura Loomer, a conspiracist who has Mr Trump’s ear, called for Pam Bondi, the attorney-general, to be sacked.
Ei siellä sitten mitään ollutkaan. Elon Musk on tosin väittänyt, että listalta löytyy sekä Trump että Steve Bannon.
Salaliittoteoria: On ne siellä listalla, ei kai kukaan ketamiinipäissäänkään muuten sellaista hyvin vaikutusvaltaisista miehistä väittäisi. Nyt Trump ensin hävittää jälkensä ja sitten kääntyy kostomielessä Muskin kimppuun.
Looginen selitys on, että mitään ei kerrottu, koska mitään ei ole. Epäloogista on, että Trumpin hallinto puhuisi totta, koska kaikesta se yleensä valehtelee tai parhaassa tapauksessa kertoo vaihtoehtoisen totuuden.
Kun Trumpilta kysyttiin kampanjoinnin aikana että julkistaako 9/11, JFK ja Epstein dokumentit, niin kahteen ensimmäiseen tuli suora kyllä vastaus ja viimeiseen kaarteli. Hän tunsi Epsteinin ja vaikka olisi jäänyt siihen, niin ei kukaan halua nimeään mainittavan samassa yhteydessä Espteinin kanssa. Lisäksi Trump saattaa suojella joitain kavereitaan plus jos listalta löytyy vastustajia, niin heiltä voi saada palveluksia jos Trump lupaa haudata dokumentit.
Lyhyesti summeerattuna, tämän perusteella Epstein+Clinton+deep state on MAGA-kultin ytimessä. Trump on puhunut aiheesta melkein jokaisessa tilaisuudessa, ja tämä uusi käänne asiakaslistan puuttumisesta näyttäytyy jopa MAGA:n suuntaan todella epäilyttävänä. Siellä on paljon porukkaa, joille Epsteinin kanssa puuhastelu ilmeisesti olisi liian iso pala nieltäväksi (mikä on toisaalta vähän outoa, onhan tämä yhteys ollut hyvin tiedossa jo vuosia). Eli tämä voi olla oikeasti iso juttu, josta Teflon-Don ei selviäkään yhtä helposti kuin tavallisesti. Pelkona, että menettää osan MAGA:sta ja siksi reagoi paniikinomaisesti. Eikä helpota, että on ympäröinyt itsensä epäpätevillä hännystelijöillä.
Tosin voi olla, että tämäkin on demokraattien puolelta vain toiveajattelua. Mutta ainakin minulle tuli uutena tietona, että Epstein on ollut näin ytimessä MAGA-kultin perustamisessa.
Bloombergin aamukirjeen pitemmän kirjoituksen mukaan on havaittavissa selkeä koordinoitu kampanja Powelia vastaan, ei vain Trumpin puheita, toiveena löytää lain mukainen "painava syy" irtisanomiseen. Jos tämä onnistuu:
Saravelos suggests the DXY dollar index would fall “at least 3% to 4%” in the first 24 hours, while long Treasury yields could rose 30 to 40 basis points — a combination usually seen in emerging market crises, and similar to April’s response to Liberation Day. These charts show what those predictions would entail. The 10-year yield would come back to challenge its 2023 high, while the dollar would drop to a four-year low. Big moves but not a paradigm shift
Polymarket kuitenkin antaa Powelille vielä 80% hujakat pysyä vallan kahvassa. Minulle uusi kulma asiaan oli seuraava:
Powell might resign as chairman but maintain his seat as governor for another two years. The Fed’s regional governors might take a strong line against any new attempt at dovishness. All of them have voted in line with Powell over the last year, and their response could be critical.
Bloomberg lopettaa:
This remains a dumb risk that doesn’t need to be taken. There’s little upside to getting rid of him, while the downside is cavernous. Investors can see this, which is presumably why this extreme risk isn’t being priced, but it’s not clear the president does.
Ilta-Sanomissa oli juttua, että Trumpin golfin pelaaminen matkusteluineen ja turvajärjestelyineen maksanut veronmaksajille alkukauden aikana 63 miljoonaa dollaria. Mutta hieman pilke silmäkulmassa voisi kysyä onko kukaan laskenut kuinka paljon halvemmaksi veronmaksajille ja etenkin maailmantaloudelle olisi tullut jos Trump olisi käyttänyt virka-ajastaan täydet 100% golfin peluuseen nykyisen 23%:n sijaan?
Odotettua heikompi työllisyystilasto painoi kursseja ja Doni kertoikin tavoilleen uskollisesti tietojen olevan manipuloituja ja erottavansa tilastoviraston pomon.👍
Tuli helpotuksena meille sijoittajille tämä varsin oleellinen tieto, että ikävät työllisyystilastot ovatkin vain korruptoineiden virkamiesten tuotoksia.
Nyt on FED:n peruspalli ja työtilastoviraston pääpalli tyhjillään ja Trump on lupaillut nimitysten tulevan pikimmiten.
Puolisen vuotta sitten 2.2.2025 uumoilin FED:n pääpallille Jim Crameria, mutta Powell näyttää pysyvän huojuvalla tuolilla kautensa loppuun.
Humvee wrote:
1UP wrote:
Meksiko ja Kanada 25% tulli, Kiina tässä vaiheessa 'vain' 10%. Mitä mahtaa tulla Eurooppaan, jotain kyllä piakkoin tulee "kiinnittäkää turvavyöt- tyyliin".
Oleellinen kysymys, miten sijoittaja voi nyt hyötyä näistä ja tulevista kauppasodista?
Minä olen tuumaillut jotain seuraavanlaista:
SHORT USD - Tullit sun muut pikkukikat ja -poraukset saattavat kääntää inflaation taas kasvu-uralle. Jos vakaa nero saa FEDin pääpallille istutettua vielä vaikka Jim Cramerin, niin voila.
Mad Money with Jim Cramer pyörii CNBC:llä, joka saattaa kuulua Fake News -osastoon. Jos ei, niin ei se ainakaan mikään Fox News ole. Näinpä kenties alla olevasta kuvasta voi löytää kärkikandidaatit molempiin virkoihin.
Kuva
Powell unohti laskea FED:n remontointikustannuksiin mukaan viisi vuotta aiemmin valmistuneen mökin rakennuskustannukset. Tällaisia mokia ei varmasti nimitetyiltä tule.
Minua tuo ei haittaa, olen ihan tyytyväinen. Ihmettelen vaan, että mitä Intia tuossa niin väärin tekee? Venäjän öljylle on asetettu hintakatto, jota Intia maksaa. Käyttää siitä leijonan osan ja myy sitten toki pienemmän osan eteenpäin.
Minua tuo ei haittaa, olen ihan tyytyväinen. Ihmettelen vaan, että mitä Intia tuossa niin väärin tekee? Venäjän öljylle on asetettu hintakatto, jota Intia maksaa. Käyttää siitä leijonan osan ja myy sitten toki pienemmän osan eteenpäin.
No, miksei Neste paina hintakatotettua Uralssia jalostamon putkeen ja kurssi 70€? Kai seki olis yhtä ok? 😅
Minua tuo ei haittaa, olen ihan tyytyväinen. Ihmettelen vaan, että mitä Intia tuossa niin väärin tekee? Venäjän öljylle on asetettu hintakatto, jota Intia maksaa. Käyttää siitä leijonan osan ja myy sitten toki pienemmän osan eteenpäin.
No, miksei Neste paina hintakatotettua Uralssia jalostamon putkeen ja kurssi 70€? Kai seki olis yhtä ok? 😅
Olisi toki, koska kerran on hintakattoja aseteltu.😉
Niin… vähä tuntuu, että Suomi on taas se ainut EU-maa, joka ottaa nää pakotteet kirjaimellisesti, ja muualla ne on vähä niinku suosituksia. Aika karmeeta (varmaan EU:n karmeinta) jälkee ne tekee meidän taloudelle, eikä mitään kompensaatiota ”kattojärjestöltä”. Tätä vois verrata siihen, että italialaisten piti saada miljardinsa kämppäremontteihin, ku tuli pieni lentsuaalto. Kyllä me ollaan lapasia. 😁
Trump says JPMorgan Chase, Bank of America rejected him as a bank customer
Trump kertoi CNBC:n Squawk Box -ohjelman haastattelussa, että JPMorgan Chase ilmoitti hänelle, että hänellä oli 20 päivää aikaa siirtää "satoja miljoonia" dollareita toiseen pankkiin. Hän ei antanut tarkempaa aikamäärää tälle tapahtumalle.
Presidentti sanoo sitten ottaneensa yhteyttä Bank of Americaan "tallettaakseen yli miljardi dollaria", mutta hänelle kerrottiin, ettei pankki voinut tarjota hänelle tiliä.
″[Bank of America CEO Brian Moynihan] said, ‘We can’t do it,’” Trump said.
Niinpä menin toiseen, toiseen, ja vielä yhteen. Päädyin käymään pienissä pankeissa kaikkialla. Tarkoitan, että laitoin 10 miljoonaa dollaria tänne, 10 miljoonaa dollaria tuonne. ”Pankit syrjivät minua erittäin pahasti”, Trump sanoi.
Presidentti Donald Trump sanoi, että tämä herätti henkiin väitteet, joiden mukaan konservatiivisilta asiakkailta evätään tilejä epäoikeudenmukaisesti.
This story is developing. Päivittyy ja on vapaasti luettavissa lähteessä.
Trumpin kohdalla voi asiakasriskimittari vähän värähtää.
Tässä saatetaan pohjustaa myös Trump -pankkia. Sellaista ei taida entisten tai nykyisten yritysten joukosta löytyä.
US-Valtio alkaa sakottaa pankkeja, jotka hylkäävät asiakkaita poliittisista syistä
Trump on tiistaina CNBC:n haastattelusa ottanut puheeksi omakohtaisia kokemuksiaan, mutta pohjalla on Valkoisen Talon valmistelu määräyksestä, joka pakottaa säätelijät tutkimaan ovatko rahoituslaitokset rikkoneet luotto-, antitrusti- ja kuluttajansuojalakeja. Sen perusteella niitä sakotettaisiin, jos ne ovat hyljänneet asiakkuuksia poliittisin perustein.
Pankit ovat puolestaan päivittäneet asiakaspolitiikkojansa ja tavanneet viranomaisia sekä ilmoittaneet, että niiden päätökset perustuvat lakien, säännösten tai rahoituksellisten riskien mukaisiin asioihin.
Trumpin joukko käy nyt isojen pankkien kimppuun voimalla - The Wall Street Journal:
"A draft of the executive order, which was viewed by The Wall Street Journal, directs bank regulators to investigate whether any financial institutions might have violated the Equal Credit Opportunity Act, antitrust laws or consumer financial-protection laws.
Violators could be subject to monetary penalties, consent decrees or other disciplinary measures, according to the draft.
The order could be signed as soon as this week, according to people familiar with the matter."
Määräyksen luonnos ei nimeä mitään erityistä pankkia, mutta vaikuttaa siltä, että siinä viitataan tapaukseen, jossa Bank of American sulki kristillisen organisaation tilit - organisaatio toimi Ugandassa ja sulkemisen syyksi väitettiin organisaation uskonnolliset käsitykset. Pankki taas sanoi sulkeneensa tilit siksi, ettei se palvele pieniä liikeyrityksiä, jotka toimivat Yhdysvaltojen ulkopuolella.
Konservatiivit ovat vuosia syyttäneet pankkeja siitä, että heitä kieltäydyttäisiin palvelemasta poliittisista tai uskonnollisista syistä. Kryptoyhtiöt ovat sanoneet, että heitä on suljettu pankkipalvelujen ulkopuolelle Bidenin hallinnon aikana.
Pankit puolestaan vastaavat, että heidän päätöksiään sitovat lait, säännökset tai taloudellinen riski, mukaan lukien USA:n rahanpesulait. Juuri sääntelyn paine ensisijaisesti ohjaa heitä krytoliiketoimintaan liittyvissä päätöksissä. Pankit toivottavat tervetulleeksi kaiken sääntelyä selventävän toiminnan: “We’ve provided detailed proposals and will continue to work with the administration and Congress to improve the regulatory framework” sanoo Bank of Americanin tiedottaja.
Trumpin kaudella pankkien valvojat ovat sanoneet pysäyttävänsä pankkien tavan käyttää "asiakkaan maineriskiä" perusteena - käytäntö, johon perustuen pankit ovat voineet vedota välttääkseen tiettyjä asiakkaita tai toimialoja.
Valmisteilla oleva presidentillinen määräys suhtautuu kriittisesti myös eräiden pankkien toimintaan tutkittaessa vallankumousrähinöitä tammikuun kuudentena 2021 U.S. Capitolilla.
The Trump Organization earlier sued Capital One for closing its accounts in the wake of the Jan 6. attack on the Capitol.
“The banks discriminated against me very badly,” Mr. Trump said.
Trump says JPMorgan Chase, Bank of America rejected him as a bank customer
Trump kertoi CNBC:n Squawk Box -ohjelman haastattelussa, että JPMorgan Chase ilmoitti hänelle, että hänellä oli 20 päivää aikaa siirtää "satoja miljoonia" dollareita toiseen pankkiin. Hän ei antanut tarkempaa aikamäärää tälle tapahtumalle.
Presidentti sanoo sitten ottaneensa yhteyttä Bank of Americaan "tallettaakseen yli miljardi dollaria", mutta hänelle kerrottiin, ettei pankki voinut tarjota hänelle tiliä.
″[Bank of America CEO Brian Moynihan] said, ‘We can’t do it,’” Trump said.
Niinpä menin toiseen, toiseen, ja vielä yhteen. Päädyin käymään pienissä pankeissa kaikkialla. Tarkoitan, että laitoin 10 miljoonaa dollaria tänne, 10 miljoonaa dollaria tuonne. ”Pankit syrjivät minua erittäin pahasti”, Trump sanoi.
Presidentti Donald Trump sanoi, että tämä herätti henkiin väitteet, joiden mukaan konservatiivisilta asiakkailta evätään tilejä epäoikeudenmukaisesti.
This story is developing. Päivittyy ja on vapaasti luettavissa lähteessä.
Trump says JPMorgan Chase, Bank of America rejected him as a bank customer
Trump kertoi CNBC:n Squawk Box -ohjelman haastattelussa, että JPMorgan Chase ilmoitti hänelle, että hänellä oli 20 päivää aikaa siirtää "satoja miljoonia" dollareita toiseen pankkiin. Hän ei antanut tarkempaa aikamäärää tälle tapahtumalle.
Presidentti sanoo sitten ottaneensa yhteyttä Bank of Americaan "tallettaakseen yli miljardi dollaria", mutta hänelle kerrottiin, ettei pankki voinut tarjota hänelle tiliä.
″[Bank of America CEO Brian Moynihan] said, ‘We can’t do it,’” Trump said.
Niinpä menin toiseen, toiseen, ja vielä yhteen. Päädyin käymään pienissä pankeissa kaikkialla. Tarkoitan, että laitoin 10 miljoonaa dollaria tänne, 10 miljoonaa dollaria tuonne. ”Pankit syrjivät minua erittäin pahasti”, Trump sanoi.
Presidentti Donald Trump sanoi, että tämä herätti henkiin väitteet, joiden mukaan konservatiivisilta asiakkailta evätään tilejä epäoikeudenmukaisesti.
This story is developing. Päivittyy ja on vapaasti luettavissa lähteessä.
Täytyy laittaa Trumpille tilinumero… kyllä mulla on sellanenki tili, joka kestää vähä painetta. Höhöhöö 😁
En usko. Tai tuskin ainakaan suomalaiset pankit ottavat vastaan Trumpin 10 megan siirtoa siulle. Yksi mega no big deal, 10M iso ongelma ilman tilihistoriaa vastaavista.
Leikki leikkinä. Nyt on kyllä sormi vähän suussa. Alkaa olla semi-iso korjausliike tilattuna, kun jenkit vaan fomottaa POTUKSEN diilejä.. on se äijä. Q3 tulee olemaan rumaa ja sillon viimestään rommaa, mutta salkun höylääminenkin on vaikeeta, kun se maanikko voi yhtenä kauniina päivänä perua koko tullipelleilyn. Pitää ottaa itteeni niskasta kiinni ja keventää ainakin kahta lappua.
Tapahtuu tuota pankkien syrjimistä muuallakin. Ks. Nigel Faragen tapaus briteissä, pankki potki pihalle poliittisista syistä vaikka sellainen ei ole sallittua.
Odotettua heikompi työllisyystilasto painoi kursseja ja Doni kertoikin tavoilleen uskollisesti tietojen olevan manipuloituja ja erottavansa tilastoviraston pomon.👍
Tuli helpotuksena meille sijoittajille tämä varsin oleellinen tieto, että ikävät työllisyystilastot ovatkin vain korruptoineiden virkamiesten tuotoksia.
:). Vuonna 1937 kun Neuvostoliiton väestönkasvun tilastolukemat eivät vastanneet Stalinin näkemyksiä niin useat alueellisten tilastokeskusten johtajat vangittiin ja teloitettiin. No pieni pykälä on tultu eteenpäin niistä ajoista, mutta kyllähän auktoriteeteista riippumaton ja luotettava data on ihan demokratian perustuskiviä. Ja onhan se johtoasemassa toimivillekin helpompi tehdä parempia päätöksiä ja linjauksia silloin kun on oikeat luvut eikä jonkun sanelemat siellä pohjalla.Tuo Trumpin erottama johtaja oli pöyristynyt pari päivää sitten haastattelussa ja sanoi, että meno on kuin banaanivaltiossa.
Onneksi Trumpin hallinnossa on hänen itsensä lisäksi todella fantastisen pätevää väkeä neuvottelemassa Ukrainan ja kansainvälisen suurvaltapolitiikan tärkeimmistä asioista, kuten kiinteistösijoittaja, nykyinen erikoislähettiläs Witkoff, joka juuri tapasi itsensä herra Putinin.
"After graduating from law school in 1983, Witkoff worked for the New York City real estate firm Dreyer & Traub, where one of his clients was Donald Trump. They became friends at a New York City deli, after they had worked together on a business deal. He is the founder and chairman of the Witkoff Group, a real estate development firm. In the interview, Witkoff spoke positively of Vladimir Putin. He called Putin a "great guy" and "super smart". Witkoff said "I liked him, I think he was honest" and "I don't regard Putin as a bad guy". According to Witkoff, Putin told him that he prayed for "his friend" Donald Trump following the assassination. He recalled that "President Putin had commissioned a beautiful portrait of President Trump, from the leading Russian artist, and actually gave it to me and asked me to take it home to President Trump"
Mitähän fantastista tästä vielä tulloopi? Kiinteistösijoittajille on nyt annettu valta hoidella USA:n ulkopolitiikka ensimmäisen kerran maan 250-vuotisessa historiassa.
Onneksi Trumpin hallinnossa on hänen itsensä lisäksi todella fantastisen pätevää väkeä neuvottelemassa Ukrainan ja kansainvälisen suurvaltapolitiikan tärkeimmistä asioista, kuten kiinteistösijoittaja, nykyinen erikoislähettiläs Witkoff, joka juuri tapasi itsensä herra Putinin.
"After graduating from law school in 1983, Witkoff worked for the New York City real estate firm Dreyer & Traub, where one of his clients was Donald Trump. They became friends at a New York City deli, after they had worked together on a business deal. He is the founder and chairman of the Witkoff Group, a real estate development firm. In the interview, Witkoff spoke positively of Vladimir Putin. He called Putin a "great guy" and "super smart". Witkoff said "I liked him, I think he was honest" and "I don't regard Putin as a bad guy". According to Witkoff, Putin told him that he prayed for "his friend" Donald Trump following the assassination. He recalled that "President Putin had commissioned a beautiful portrait of President Trump, from the leading Russian artist, and actually gave it to me and asked me to take it home to President Trump"
Mitähän fantastista tästä vielä tulloopi? Kiinteistösijoittajille on nyt annettu valta hoidella USA:n ulkopolitiikka ensimmäisen kerran maan 250-vuotisessa historiassa.
Good luck! Let us join in prayer. Amen.
Päätin tästä lämmenneenä tutkia, vieläkö Tony Halmeen entinen avustaja, Tampereen Trump kannattaa Trumpia. Totta kai kannattaa. Ei ole uskovaisten sopivaa luopua uskostaan, vaikka mitä tapahtuisi.
Mitä se tietenkään ei ole. Vaan true love. Mutta Veikko haastoi Kimin nyrkkeilyyn ja Väisänen oli olkapääongelmista johtuen pyytävinään ja Vallin antavinaan anteeksi.
Trumpin kohdalla voi asiakasriskimittari vähän värähtää.
Tässä saatetaan pohjustaa myös Trump -pankkia. Sellaista ei taida entisten tai nykyisten yritysten joukosta löytyä.
Ettei vaan ollu nämä Trumpin rahat tulleet Venältä ja pankit eivät näitä voineet ottaa vastaan, kun alkuperää ei voinut uskottavasti osoittaa.
Mahdolliset epäselvyyden varojen alkuperässä varmaan vaikuttavat riskiarvioon.
Mä kuitenkin unohtaisin tällaiset pikkujutut. Eniten vaakakupissa painaisi miehen kyvyt haalia haasteita oikeuteen ja halukkuuden juttujen nostamiseen. Wikipedian mukaan Trumpilla yli 4000 oikeusjuttua vuosina 1973-2016. Tämä tarkoittaa noin 93:a juttua per vuosi tai uusi juttu noin joka neljäs päivä. Ilmankos Trumpin entinen juristi Giuliani välillä vähän hikoilikin.
Mitä tekee siis Jamie Dimon perjantaina, kun puhelin soi ja Trump kysyy viikonlopuksi miljardin vakuudetonta vippiä nollakorolla? Vähän ikävä puhelu ottaa vastaan.
Jenkkipankit eivät luotota Trumppia. Trump on velkaa saksalaisille.
One of Donald Trump’s closest allies on Wall Street is a German bank.
While many big banks have shunned him, Deutsche Bank AG has been a steadfast financial backer of the Republican presidential candidate’s business interests. Since 1998, the bank has led or participated in loans of at least $2.5 billion to companies affiliated with Mr. Trump, according to a Wall Street Journal analysis of public records and people familiar with the matter.
The long-standing connection makes Frankfurt-based Deutsche Bank, which has a large U.S. operation the financial institution with probably the strongest ties to the controversial New York businessman.
But the relations at times have been rocky. Deutsche Bank’s giant investment-banking unit stopped working with Mr. Trump after an acrimonious legal spat, even as another arm of the company continued to loan him money.
Other Wall Street banks, after doing extensive business with Mr. Trump in the 1980s and 1990s, pulled back in part due to frustration with his business practices but also because he moved away from real-estate projects that required financing, according to bank officials. Citigroup Inc., J.P. Morgan Chase & Co. and Morgan Stanley are among the banks that don’t currently work with him.
Markkina saattanee hieman nousta odotuksista Trumpin ja Putinin tapaamisen alla, mutta todennäköisimmässä skenaariossa tapaaminen tulee olemaan tuloksiltaan laiha floppi. Pieni sauma positiiviselle yllätykselle on silti jätettävä, mutta erittäin vaikea tähän on uskoa. Vielä keväällä olin optimistisempi että Ukrainan sota saatettaisiin saada jossain vaiheessa lähitulevaisuudessa päätökseen, mutta sen suhteen on kyllä kaikki toiveet karisseet pois.
Oma veikkaus. Todennäköisin skenaario on se, että tapaaminen on ihan turha. Lässytystä, mutta mitään oikeasti merkittävää ei tapahdu. Seuraavaksi todennäköisin vaihtoehto on, että Putin puhuu Trumpin jälleen puolelleen, jos se nyt sieltä koskaan lähtikään. Eli seuraa lähinnä Ukrainan kovistelua. Epätodennäköisin vaihtoehto, että tästä seuraa jotakin konkreettista hyvää sodan loppumiseksi.
Kuka nero tulee sanomaan näin ja kenestä ensi perjantaina 15.8.2025?
"I would like to say that it’s an honor to be with Him. We’ve had a very, very good relationship."
"This is a great day for the world. This is a great day for His Country, for the United States, for other countries"
"I feel that He wants to do the right thing."
"He’s a very talented man. He loves his country, he’s doing the right thing."
"It was a very good meeting. We’re very happy with it. I think it’s a very good sign."
"I think that he wants to make a deal, and I think he’ll do something that’s very positive for his country."
"He’s got a great personality. He’s a funny guy. He’s a smart guy, he’s a tough guy."
"We’re going to have a great relationship, I’m sure of it."
"He is a very tough guy, but he’s also a guy who loves his country, and he wants to make his country great again."
"We’ve made great strides. We’re doing very well with his country. I think you’ll see something very positive."
(eli samat kauniit litaniat kuin tavattuaan toveri Kimin ja lopputuloksena mitään konkreettista ei saatu aikaan vaan asiat vaan pahenevat. Kim pystyi sen sijaan käyttämään tapaamisia ja niiden symboliikkaa vahvistaakseen omaa asemaansa niin kotimaassa kuin kansainvälisesti.)
Kuka nero tulee sanomaan näin ja kenestä ensi perjantaina 15.8.2025?
"I would like to say that it’s an honor to be with Him. We’ve had a very, very good relationship."
"This is a great day for the world. This is a great day for His Country, for the United States, for other countries"
"I feel that He wants to do the right thing."
"He’s a very talented man. He loves his country, he’s doing the right thing."
"It was a very good meeting. We’re very happy with it. I think it’s a very good sign."
"I think that he wants to make a deal, and I think he’ll do something that’s very positive for his country."
"He’s got a great personality. He’s a funny guy. He’s a smart guy, he’s a tough guy."
"We’re going to have a great relationship, I’m sure of it."
"He is a very tough guy, but he’s also a guy who loves his country, and he wants to make his country great again."
"We’ve made great strides. We’re doing very well with his country. I think you’ll see something very positive."
(eli samat kauniit litaniat kuin tavattuaan toveri Kimin ja lopputuloksena mitään konkreettista ei saatu aikaan vaan asiat vaan pahenevat. Kim pystyi sen sijaan käyttämään tapaamisia ja niiden symboliikkaa vahvistaakseen omaa asemaansa niin kotimaassa kuin kansainvälisesti.)
Hoh, hoijaa...
HA
Selvännäkijä (todistetusti)
Ei kannata tavallisen ihmisen murehtia näitten puolijumalien tekemisiä, he piirtävät meille liian suurella pensselillä. ”The lion doesn’t care what the lamb thinks”. Energia kannattaakin keskittää siihen, miten kulloinkin vallitsevaa tilannetta voi käyttää omaksi hyödykseen.