1UP
Viimeisimmät viestit
EU-politiikka ja EU:n kilpailukyky
21.1.2026 - 16:29
Marraskuu wrote:
Saas nähdä millaiset aplodit yleisöltä irtoaa tämän ajatusten virran päätteeksi...
"Stocks are down because of Iceland."🤔
Ameriikan Yhdysvallat - Trump II seurantaketju
21.1.2026 - 11:10
PikkuPro wrote:
Huomenna Trump siis haluaa allekirjoitukset johonkin soppariin joka antaa hänelle käytännön diktaattorioikeudet, kansainvälisesti:
On alkanut vähän ihmetyttää, miten pitkään nämä Trumpin sopimukset ovat jonkun mielestä uskottavia? Tuntuu, että tehdyt sopimukset voi repiä ja laittaa uusiksi jos siltä tuntuu, ainakin tariffien suhteen.
Ameriikan Yhdysvallat - Trump II seurantaketju
19.1.2026 - 11:03
Perassic Park wrote:
Hesarillakin osuu ja uppoaa välillä, kuvailessaan Trumpin hahmoa:
-''Jonkinlainen groteski klovni'
Trump on mikä on, mutta enemmänkin keulakuva. Vancella ja muulla sisäpiirillä, jotka ohjelmia ajaa, ei ole minkäänlaista orgaanista kannatusta ja koko MAGA on henkilöitynyt Trumppiin. Eli Trump on täysin välttämätön niin kauan kuin Project 2025 on vielä vaiheessa.
Ameriikan Yhdysvallat - Trump II seurantaketju
16.1.2026 - 09:07
Mutta on myös olemassa henkilöitä, jotka ovat saaneet Nobel-palkinnon kaksi kertaa. Esim. Linus Pauling (kemia&rauhanpalkinto) sekä Marie Curie (kemia&fysiikka).
Nyt olisikin Trumpille hyvä tähtäin saada rauhanpalkinto ns. oikeasti niin voisi markkinoida olevansa ensimmäinen yksityishenkilö, joka on sen saanut kaksi kertaa. Toisaalta voisi harkita myös taloustieteen Nobelia nerokkaasta talouspolitiikasta sekä ehkä myös kemiasta desifiointiaineiden mullistavasta käytöstä virus-sairauksien torjunnassa.
Donut Lab
13.1.2026 - 11:51
Sinänsä isossa kuvassa nuo Solid State akut kyllä tulevat markkinoille luultavasti useankin yrityksen kehittäminä. Varmasti jo viiden vuoden sisällä tulevat ensimmäiset massatuotantoon. Ens alkuun ovat kalliita ja ne laitetaan vain premium-malleihin, mutta 2030-luvulla yleistyvät laajemmin. Eikä perinteisemmät litium-akut mihinkään häviä vaan säilyvät markkinoilla vielä vuosikymmeniä pääasiassa edullisen hinnan ja olemassa olevan tuotannon takia.
Ameriikan Yhdysvallat - Trump II seurantaketju
12.1.2026 - 11:10
huone105 wrote:
Natoon liityttiin jotta tämäkin asia voitiin ulkoistaa, no nyt näyttää että nato voi olla menneen talven lumia kun suurvallat rohmuavat resursseja ja kilpavarustautuvat uutta tulevaa maailmajärjestystä varten.
Paradoksaalista kyllä, Naton romahtaminen tai merkittävä laimistuminen saattaisi olla Venäjälle sisäpoliittisesti täysi painajainen. Jos ulkoinen ”mörkö”, jolla kansaa on peloteltu vuosikymmenet, katoaisi, kansa saattaisi alkaa kysyä entistä äänekkäämmin, miksi tiet, sairaalat ja eläkkeet ovat huonossa kunnossa, jos kerran suurta ulkoista uhkaa ei enää ole? Putin voisi tietysti yrittää esittää asian suurena voittona. Mutta voitto on diktatuurille usein vaarallisempi kuin jatkuva konflikti.
Ameriikan Yhdysvallat - Trump II seurantaketju
9.1.2026 - 14:11
I have just been informed that Venezuela is going to be purchasing ONLY American Made Products, with the money they receive from our new Oil Deal. These purchases will include, among other things, American Agricultural Products, and American Made Medicines, Medical Devices, and Equipment to improve Venezuela’s Electric Grid and Energy Facilities. In other words, Venezuela is committing to doing business with the United States of America as their principal partner – A wise choice, and a very good thing for the people of Venezuela, and the United States. Thank you for your attention to this matter!
https://truthsocial.com/@realDonaldTrump/posts/115856078669121098
Venezuelassa ovat valinneet jostain syystä bilateraalikaupan jenkkien kanssa.😀
Ameriikan Yhdysvallat - Trump II seurantaketju
8.1.2026 - 09:20
JR wrote:
Totta kai siinä on järkeä, koska USA voi vain ottaa sen jos haluaa, ja Trump on tarpeeksi välinpitämätön tekemään sen. Mutta onhan tää helvetin surullinen tilanne, sääntöpohjainen maailmanjärjestys on käytännön haudattu.
Näin tosiaan, 1/4 kaudesta vasta menty ja vauhti on kova. Trump on vanha ukko, mutta eihän hän yksinään siellä toimi, muu rosvojoukkio avustaa uutterasti.
Ameriikan Yhdysvallat - Trump II seurantaketju
6.1.2026 - 09:05
Jännä vuosi tulossa. Pitäisi tehdä selvitys siitä, että kenen puolella Suomi on, jos jenkit hyökkäävät Grönlantiin ja Nato-liittolaiset aktivoivat artikloita. Pommitetaanko Washingtonia vai Kööpenhaminaa? Vai vedotaanko kansainväleisin lakeihin tai peräti itärajaan.
Sijoitushurujen kryptovalinnat vuodelle 2026
5.1.2026 - 20:30
GOAT (Goatseus Maximus) hommalla mennään. On se peli.