1UP
Viimeisimmät viestit
Venäjän tilanne
19.4.2025 - 13:12
Joko-tai wrote:
Miten Heikki Heiskanen voisi olla kenellekään tuntematon?
Jos ei YLE:n uutisia seuraa, voi olla vieras. Toki somessa näkynyt myös, jos on omassa kuplassa.
Venäjän tilanne
18.4.2025 - 15:14
Raportaasi Moskovasta ja miten vähän pakotteiden vaikutus näkyy siellä. Heikki Heiskanen on varmasti Sijoitustiedon lukijoille aika tuntematon, mutta kaveri tuntee hyvin Moskovan tilanteen ja on siellä pitkään vastikään asunut.
Ameriikan Yhdysvallat - Trump II seurantaketju
18.4.2025 - 08:52
WCVB:n kyselytulokset, miten Trump on pärjännyt toimessaan nyt 3kk aikana. Aikalailla jakaantuu.
Ameriikan Yhdysvallat - Trump II seurantaketju
12.4.2025 - 22:01
Käänty sitten silleen, että Trump on heikko nynny. Yli 2000 taalan iPhonet olisi liikaa, joten vapautetaan isoista tullista.
https://www.reuters.com/markets/us-excludes-smartphones-computers-reciprocal-tariffs-2025-04-12/
Öljysota
10.4.2025 - 20:14
alosuutos wrote:
En parempaa ketjua löytänyt, kun haku toiminnossa pitää olla viisi kirjainta.
Mikä oli hakusanasi jos ensimmäiset viisi kirjainta oli "Öljys" ?
Ameriikan Yhdysvallat - Trump II seurantaketju
10.4.2025 - 19:52
von Fyrckendahl wrote:
Heikin Ashi wrote:
Ennustan tänään 10.4.2025, että herra Trump ei jatka virassaan nelivuotiskautensa loppuun.
Ennustan tänään 10.4.2025, että herra Trump jatkaa virassaan vain nelivuotiskautensa loppuun. Trumpin massiivinen, nöyryyttävä tappio markkinavoimia vastaan johtaa silmien avautumiseen ja Trumpin muuttumiseen rammaksi ankaksi.
Omasta mielestä aikalailla fifty-sixty, että joutuuko jonkun hönon tähtäimeen, kuten vaalien aikaan, vai jatkaako kauden loppuun. Seniili höperöhän se on henkisesti, minkä kaikki oikeesti tiesi, mutta fyysisesti ihan hyvässä kunnossa. Kyllä golfin peluu on autonkin kanssa pitänyt papan vetreessä kunnossa. Henkinen puoli taas ei niin haittaa tuossa hommassa, varsinkin kuin Vance iästään huolimatta, ei olisi yhtään parempi vaihtoehto.
Päivän politiikka
10.4.2025 - 07:41
Täytyyhän sen olla narsistille suorastaan euforinen olotila kun voi pyörittää koko maailman finassi-markkinoita kuin mitäkin meemikolikkoa.
Markkina tänään: Seuranta- ja kommentointiketju
9.4.2025 - 21:30
stalker wrote:
Bingo53 wrote:
Mitä tahansa voi tapahtua - vaikkapa Trump yllättäen perua "peruuttamattomia" päätöksiään, mihin osake- ja velkakirjamarkkina taas vaihtaa mielialaa ja reagoi.
Joopa joo, puoli tuntia myöhemmin näyttää taas aika erilaiselta. On tuo kyllä niin vilihakka ukko ettei foorumipostausta ehdi loppuun asti lukea kun kaikki on jo muuttunut. Pelimiehelle paikkoja riittää, taidan itse vaan hörppiä olutta ja katsoa sivusta. Not my first rodeo.
Kurssit nuijitaan ensin alas hirmutulleilla, sitten ilmoitetaankin, että tullit on nyt jäädytetty 90 päiväksi ja kurssit taas raketoi. Lähipiiri kerää fyffet povariin, kuten siinä aiemmassa krypto-kusetuksessa. On tää touhua, mutta mafia-porukka vaan käyttää tätä rikki olevaa systeemiä, kun kerran pystyy ja sille on lupa annettu. 😀
Ameriikan Yhdysvallat - Trump II seurantaketju
8.4.2025 - 18:07
Aijai, somen perusteella Muskin ja Navarron henkilökemiat ei oikein kohtaa enää optimaalisesti. Just kun pääsivät molemmat tahoillaan vauhtiin. Ikävää tuollainen.
Billionaire Elon Musk escalated his attacks against White House trade adviser Peter Navarro on Tuesday, calling him a “moron” who’s “dumber than a sack of bricks.”
Musk responded Tuesday to the trade adviser’s suggestion on CNBC Monday that the Tesla boss was “not a car manufacturer” but “a car assembler.”
Ameriikan Yhdysvallat - Trump II seurantaketju
8.4.2025 - 15:17
hauturi wrote:
1UP wrote:
"Sivua ei löydy"
No ei sen väliä, kyseessä oli eilisen uutinen. Tänään luultavasti jo eri puheet.