Olet täällä
Matkalla 50 miljoonaan euroon
Nelisen vuotta sitten melko tarkkaan tajusin, että haluan lebensraumia ja se maksaa. Joka vuosi sen jälkeen olen ymmärtänyt, että kaikki muukin maksaa yhä enemmän, joten set-for-life vaihtui grindiin. Ostoslista on pitkä ja eka milestone on 5me netto viidessä vuodessa. 12 vuoden lököilyn jälkeen pistin paperit sisään algoritmien linjan maisteriohjelmaan Hesaan ja tulin täysillä pisteillä hyväksytyksi (pl. "motivaatio"-osio, josta antoivat 4/6). Nyt yhdeksättä viikkoa olen pythoillut ja yhtä tehtävää vaille valmis. Business plan on selkeä, mutta siitä myöhemmin ehkä lisää.
Talvi meni ambulansseja kuunnellessa kotosalla. Kentin variantti hoiteli koko yhteiskunnan kiinni kvartaaliksi ja käytännössä puoleksi vuodeksi. 60k kuoli ja 5m odottaa leikkausta. Lockdown tuhosi Kentin variantin maasta, mutta delta pääsi silti sisään. Ei auttanut 3-4 testiä ja valvottu karanteeni ja kaikkien tapausten jäljitys, Suomeen verrattuna kuusinkertainen testaus ja 80 %:lla aikuisista vasta-aineita. Tapausmäärät ovat alueellani 22-kertaistuneet kuudessa viikossa.
Tällä kaikella on enää hyvin vähän väliä, mutta sen verran, että Skotlannin sijaan menen ensi viikoksi Kentiin. Skotlannista kun ei tiedä, pistävätkö jotain kiinni, kun Suomen kokoisessa maassa on jo 4k tartuntaa päivässä ja eniten täysin rokotettuja maailmassa. Elien ja St. Andrewsin sijaan pelaan kahdesti Princellä ja kerran Royal Cinque Portissa. St. Georgeen en pääse, kun siellä on jo menossa The Open. Samalla tuli peruttua Scottish Openin sunnuntailippu, mutta minkäs teet.
Otin ykkös-Astran huhtikuussa ja olin siitä kipeämpi kuin vuosiin. Siitä kuusi viikkoa ja kakkonen. Tämän jälkeen evvk. Koronan olen sairastanut 0-3 kertaa, koskaan minua ei ole testattu. Tn 1-2. Pisin kesti 4 kk punatäpläihottuman peittäessä neljäsosan kehostani. Onneksi parani täysin juuri kun vaatteista luovuttiin. Vanhimmalla lapsellani on kasvohermoissa long covid ja saa näyttäviä hermoratakaaripunoituksia silloin tällöin.
43 vuotta tuli täyteen. Se on kallis ikä. Löysin hyvän tontin Porkkalasta, 2,6me, mutta ei se yksin mihinkään riittäisi. Siinä pientä osasyytä rahan tarpeelle, johon nyt sitten käytän pääosan ajastani ja energiastani. Talvella tuli juostua 750 km ja puntanttua aikalailla. Ihme narinaa kuntosaleista, kun 500 eurolla saa hyvät kamat himaan ja pystyy tekemään 3-4 tunnin treenejä telkkarin ääressä.
Kolmen viikon päästä Suomeen kuukaudeksi. Lähinnä sen takia, että lapseni näkevät kavereitaan. Muutoin ei ole ollut ikävä, kohta vuoteen siellä käynyt.
Aika vähän kiinnostaa enää politiikka. NRA:n jäsenyyteni uusin kolmeksi vuodeksi. Hyvän hierojan jälkeisessä euforiassa lounaskaljoilla adoptoin WWF:n kautta elefantin ja annoin narkkarille £5.
Anarkismi on alkanut viehättää yhä enemmän. Vierastin siinä aina läheistä suhdetta sosialismiin, mutta sosialismilla ja anarkismilla on tosiasiassa erittäin heikko yhteys. Kryptografian tuoma anonymiteetti mahdollistaa aidon yksilötason anarkistisen elämän. Pinnalle jäävät kellumaan osaamattomat ja lampaat.
Hankin keväällä Weberin ja yhden kaasupullon olen sillä jo grillaillut. Puoli kiloa parasta pihviä punkkupullolla ja vaimon virheällä soossilla lienee Kensingtonin parasta ruokaa.
Leikkautin hiukseni muutamaan milliin kuukauden välein koko 2000-luvun. Sitten korona pisti parturit jäihin. Kun ne aukesivat, niin aukesivat myös naisten haarat ennenkokemattomalla tavalla. Tämä on ollut hyvin erikoinen ja miellyttävä kokemus, enkä aivan heti hiuksiini koske (mitä nyt vähän geeliä ja pinni tai pari).
Lockdownin iloja oli 4ke/kk alentuneet menot. Toisaalta peanuts kokonaisuuden kannalta, joten ei sen takia kyllä kannata päivääkään eristyksissä kykkiä. Se taas vaatii nykyään näppäryyttä, kun yks sun toinen viranomainen yrittää koko ajan bluffata ihmisiä eristyksiin. Fiksut voittaa tämän(kin) pelin.
Sivut