29.7.2025 - 08:44

TuuriTuuli

+821
Liittynyt:
16.3.2020
Viestejä:
468

Nyt menee sekaisin kaksi asiaa: valitun yhtiön benchmarkkaus muihin vastaaviin yhtiöihin (sama markkina, sama toimiala) ja markkinoiden benchmarkkaus keskenään. Jos esimerkiksi sijoitat suomalaiseen yhtiöön ja vertaat sitä S&P 500:seen, et itse asiassa vertaa suomiyhtiötä vertaisiinsa vaan teet vertailua kahden eri markkinan välillä todella surkealla otannalla (yksi yhtiö edustamassa Suomen markkinaa vs noin 500 yhtiötä edustamassa USA:n markkinaa).

Jos haluaa hifistellä, niin vertaa salkkunsa suomiyhtiöitä suomi-indeksiin, jenkkiyhtiöitä jenkki-indeksiin jne. Silloin voi päätellä osaako ylipäätään valita voittajayhtiöitä valitsemaltaan markkinalta (ja toimialalta). Sen jälkeen sitten vertaa suomi-indeksejä ja jenkki-indeksejä keskenään, niin voi päätellä millä markkinalla kannattaa sijoituksensa tehdä ja valita salkkunsa maapainotus virhemarginaalit ja luottamusvälit huomioiden. Jos olisi 100% varma, että toinen markkina on parempi kuin toinen, niin sitten sijoittaa 100%:sti kyseiseen markkinaan. Mutta kun ei tiedä, niin hajautus tehdään sitten todennäköisyyksiä pyörittämällä. Viitteeksi mm. portfolioteoria.

Mutta aiemmin mainittu inflaatio plus oman elinkulut -vertailu on sekin mielekäs lähestymistapa, jos haluaa vain elää loppuelämänsä työtä tekemättä vertaamatta itseään naapurin Virtaseen ja tämän uuteen mehulinkoon.

trending_up +3
29.7.2025 - 09:07

JR

+5649
Liittynyt:
30.6.2014
Viestejä:
1734

TuuriTuuli wrote:

Nyt menee sekaisin kaksi asiaa: valitun yhtiön benchmarkkaus muihin vastaaviin yhtiöihin (sama markkina, sama toimiala) ja markkinoiden benchmarkkaus keskenään. 

Se suurin ajatusvirhe joka vastaamaasi viestiin on sisällytetty ei ole edes tuo, vaan ilmeselvänä oletuksena annettu, että Suomen pörssillä on mennyt huonosti, tulee menemään huonosti, ja että kaikille pitäisi olla aina ollut selvää, että sillä tulee aina menemään huonosti.

Eikä viestissä muutenkaan ole kyse keskustelusta tai analyysistä, vaan vittuilusta.

trending_up +4
29.7.2025 - 10:18

Riskilä

+89
Liittynyt:
27.11.2021
Viestejä:
34

Ja sitten on vielä sekin, että on hauskaa ja jännittävää valita omat hevoset ja seurata miten niillä menee. Samalla saattaa myös oppia jotakin. Itse en saa indeksisijoittamisesta samanlaisia kiksejä, vaikka se voisi olla taloudellisesti järkevämpää.

trending_up +3
30.7.2025 - 19:09

Mjh44

-40
Liittynyt:
12.12.2024
Viestejä:
14

Moi,

pahoittelen jos tuntui vittuilulta, pointti oli hahmottaa näkökantaani, että aktiivisella päätöksellä sijoittaa suomalaisiiin pienyhtiöihin haluat voittaa yleisindeksin, mutta otat samalla riskiä. Eli jos haluat ottaa reippaasti riskiä, niin ennemmin panisin rahat vaikka puolijohteisiin: NVIDIA, AMD jne.

Enhän mä toivo että suomalaisilla firmoilla menee huonosti. Onhan mullakin edelleen 25% rahoista täällä. Yritän vaan pitää jostain periaatteista kiinni: liikevaihdon ja kassavirran pitäisi kasvaa, mieluiten niin että on joku uskottava 10-15v träkki. En sijoita pieniin firmoihin, ovat liian arvaamattomia. Joku ymmärrrettävä kilpailuetu pitäis olla. Esim en paa rahoja QT:hen kun en tajua mitä ne lopulta tekee ja mikä on niiden etu kilpailijoihin verrattuna. En mielellläni sijoita syklisiin, kun ajoitukseni menee kuitenkin pieleen, enkä pankkeihin ja vakuutukseen, kun ovat jotenkin hämärriä. (ok on mulla nordeaa) . En paa rahoja kiinteistöihin enkä REIT:hin, kun joku muukin idea pitäis bisniksessä ollea kuin vuokran keruu Ja kun näistä periaatteista pitää kiinnin, niin kyllä on vaikea löytää täältä mitään mistä innostua.

 

trending_up +3