passukka
Viimeisimmät viestit
Ameriikan Yhdysvallat - Trump II seurantaketju
21.1.2026 - 18:07
Davosin puhe faktan tarkastajille:
Laihdutuspillerit! Novo Nordisk
9.1.2026 - 23:15
Aki Pyysing wrote:
Koska Novo jatkoi nousuaan, löin painonnostajia lopuilla lapuilla päähän @376,05.
Mie ajattelin, että kun Trump alkaa kiristämään Tanskaa ja jos osake sitten laskee, miuta viluttaa. Ja kiva oli käydä Tanskassa pikiksillä. Muita kuin pikavisiittejä en ole Tanskaan tehnytkään. Hölmö kasinomonopoli on sielläkin auttanut asiaa. Tanskan lippukin puuttuu. Jens Kyllöseltä ei puutu.
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000000225313.html
Aina ei nuorella iällä voitettu iso pokeriturnaus ole Pyrrhoksen voitto.
Lainataan 0,00.
Verotus
30.12.2025 - 01:05
Kapitalisteja tuskin 300 euroa karkoittaa. 😀 Jos pyritään johonkin poikkeuksen poikkeuksen säätämisen vähentämiseen, niin on oikean suuntainen liike. Yksittäisenä toimena tietysti saattaa vähentää työnteon kannusteita, mikä ei yllätä paikallisen politiikan päämääränä. Naapurivaltojen verotuksen copypaste tietysti olisi ylivoimaista suorittamista, mutta odotetaan nyt vielä sitä paikallishallinnon tekoälyhanketta työttömyyden "voittamiseksi".
Ameriikan Yhdysvallat - Trump II seurantaketju
6.6.2025 - 08:03
Teatteria se ei ainakaan ole.
JR:n allokaatioblogi
1.4.2025 - 11:55
hauturi wrote:
Itse tarinaan mitenkään liittymättä: onpa mukavaa nähdä kuva huoneesta, jossa on kunnollinen kirjahylly ja runsaasti kirjoja.
Pölynpyyhkijälle huoleton ratkaisu, tuo vitriini. Tiedostot pysyvät siistinä ja kansiot järjestyksessä, aukeavat tupla avauksella.
Ameriikan Yhdysvallat - Trump II seurantaketju
12.3.2025 - 11:57
TL wrote:
1UP wrote:
Uskovien kanssa ei kannata väitellä.😀
Jep. Mielikuvitusolentoon kuten esimerkiksi suureen, mahtavaan ja rationaalisesti toimivaan oranssiin Jumalaan uskova lienee järkiargumenttien tavoittamattomissa.
Tärkeintä on nauraa nille, jotka ovat väärässä. :))
Ameriikan Yhdysvallat - Trump II seurantaketju
20.2.2025 - 23:05
Eikö Bossin lapsukaisilla ollut epäselviä liiketoimia Ukrainassa?
Ameriikan Yhdysvallat - Trump II seurantaketju
13.2.2025 - 21:01
Luonnollinen kohina on mielyttävä määritelmä julkisen rahan käytössä, varsinkin korruptiovapaissa hyvinvointivaltioissa. Vekaralauman puolustukseksi pitää todeta ettei banaania vielä ole edes kuorittu, saati siihen kompastuttu.
Löydökset joihin olen x:ssä törmännyt piirtävät mielenkiintoisen kuvan ulkovaltalaisesta rajoja ylittävästä yhteistyöstä tieteen ja taiteen eri saroilla. Tietojen todentaminen ja kiistettävyys näin nopeasti julkaisun jälkeen on varmasti haastavaa kaikille osapuolille, varsinkin riippumattomalle vapaalle lehdistölle. Siksi kerta toisensa jälkeen esitän ihmetteleväni miksi esimerkiksi suomalaisessa lehtimieskunnassa konsensus tietojen todenperäisyydestä voidaan johtaa sanoman esittäjään, ei sanomaan ja oikean faktantarkastuksen jälkeiseen analyysiin. Tai niin minä luulen.
Ameriikan Yhdysvallat - Trump II seurantaketju
8.2.2025 - 22:06
Youtubesta Viides Valta katseluun, pari uusinta jaksoa esimerkiksi valottaa taustoja.
Ameriikan Yhdysvallat - Trump II seurantaketju
3.2.2025 - 20:15
50 miljaardia on iso raha jopa jenkeissä. Vanhat hillotolpat lakkautetaan, tilalle jotain uutta ehkä kevyempää?