3.5.2025 - 11:43

Falco Peregrinus

OP
+173
Liittynyt:
29.10.2024
Viestejä:
63

Päivän ravipelikohteet. Myöhemmin päivän laukat.

Åby lähtö 5 kaksari 2 Vivillion – 3 S.G. Empress 2% kassasta.

Näiden pitäisi olla vain luokkaa muita parempia.

Åby lähtö 9 Voittaja + Sija Zuccezz Zack a 0,5% kassasta yht 1% kassasta sekä kaksari Free Time Jepson – Zuccezz Zack 1% kassasta.

Teki viimeksi todella hyvän juoksun ja on nyt täysin pelaamaton.

Åby Lähtö 11 Kaksari 1 Borups Victory – 2 Önas Prince. Jos eivät katkaise toisiaan kiihdytyksessä pitäisi olla lähellä. 1% kassasta. Suora troikka 1 Borups Victory – 2 Önas Prince – 6 Inmarosa. 0,5% kassasta.

Seinäjoen perusteella Borups Victoryn pitäisi mennä Åbyssä sisäratajuoksulla 09,8-10,2 ja jos joku menee ohi niin sitten menee. Omissa papereissa paras hevonen ja selvä suosikki, vaikka median rumputuli laskee jatkuvasti peliosuutta.

Vincennesistä yksi

Lähtö 4 King Opera voittaja + sija a 0,5% kassasta, yht 1% kassasta.

Tämä on pohjimmiltaan todella kyvykäs hevonen ja ehkä Nivard saa tästä nyt tarvittavan irti.

trending_up +1
3.5.2025 - 12:30

Johansson

+4
Liittynyt:
14.3.2023
Viestejä:
12

Olen samaa mieltä, että Borups Victoryn täytyisi olla suosikki tässä, koska keula ei ole välttämättömyys open stretchin vuoksi.

Coolbet voittaja 2,95 ja Unibet 2,80

3.5.2025 - 14:35

Falco Peregrinus

OP
+173
Liittynyt:
29.10.2024
Viestejä:
63

Sen verran kiireinen päivä, että otetaan loput UK + IRE - laukat BF Starting Pricellä

13:35/15:35 Thirsk Invincible Annie 0,5% kassasta
14.30/16:30 Punchestown Chemical Energy 1% kassasta
15:15/17:15 Woroodd 1% kassasta
17:05/19:05 Consolidation 1% kassasta
17:15/19:15 White Crown Star 1% kassasta

Vielä mahdollisesti Churchill Downsiin jotain

trending_up +1
4.5.2025 - 11:17

Falco Peregrinus

OP
+173
Liittynyt:
29.10.2024
Viestejä:
63

Finlandia – Ajo päivän T75 – kierros lyhyesti ja ytimekkäästi. Sekä V.G. Voiton(T75-1, pelattu 69%) että Imperatorin(T75-2, pelattu 74%) pitäisi olla enemmän pelattuja ja sitä ne olisivatkin vaikeammalla kierroksella. Finlandia – Ajon luulisi olevan kolmen kauppa(Lozano Di Quattro, Mellby Jinx ja Double Deceiver). Myös Goeland d’Hauforin(arvio 33%, pelattu 19%) pitäisi normaalisti voittaa lähtönsä,  vaikka hevonen ei täysin suoritusvarma olekaan. Jackpotia on 70000 € ja systeemit kannattaa suunnata 7-oikein tuloksille. 

trending_up +3
5.5.2025 - 14:30

ravimies

+59
Liittynyt:
5.3.2020
Viestejä:
41

Onko mitään jälkipelejä viikonlopulta? Itsellä katastrofin pelasti Åbyn päälähdön 1-4 pari. Isompi nousu olisi tullut troikalla 1,4/1,4/5 kun laskin että A Fair Day juoksee toisessa ulkona. Oscar Ginman laski erilailla ja päätti käydä tosissaan kyselemässä keuloja ja ensimmäiset sadat metrit mentiin kyllä juosten. Vaikka Per Nordström oli viikolla kertonut lähikaupan myyjää myöten kaikille ajavansa lähdön keulasta. :D Se toinen ulkona olisi ollut tarjolla jos olisi vain odotellut rauhassa San Moteurin eteensä. Mutta ilman tuota keulojen kyselyä koko lähtö oltaisiin ajettu muutenkin erilailla, joten jossittelu on siinä mielessä turhaa. Ja saattoihan tuossa olla ideana, että tiloja olisi tullut Önas Princen taakse, mutta tätä vaihtoehtoa epäilen.

Päälähtö itsessään jätti vähän kylmäksi, kun Borups Victory sai haettua keulat ja lähtö oli taputeltu. Toki hullun tuntuista sanoa näin, kun kuitenkin tehtiin kilpailuennätys. Nuo Åbyn ajat vain eivät oikein itseä säväytä, kun rata itsessään on niin nopea. Paljonkohan tuossa mahtoi olla lopetus, kun voittoaika oli noinkin kova? 

Finlandia-ajoon oli suoraa paria 7-10 ja troikat tuon parin varassa ja eihän siinäkään hyvin käynyt. Lisäksi kalliiksi kävi erään legendaarisen ravivalmentajan ajosuoritukset. Jätetään kohteliaisuussyistä nimi mainitsematta. Mutta hieno viikonloppu, vaikka rahoittajan rooliin jäätiinkin.

trending_up +2
5.5.2025 - 16:34

Falco Peregrinus

OP
+173
Liittynyt:
29.10.2024
Viestejä:
63

Mulla ei osunut kuin Borups Victoryn voittaja ja rahoittajan osaan jäätiin täälläkin. Suoralla troikalla Borups Victory(1.) - Önas Prince(4.) - Inmarosa(3.) olisi tullut pystynousut (kerroin 119x), mutta tällä kertaa jäi vähän vajaaksi. Borups Victory tuli v1000 metriä 08,3-08,4, joten aika huikua tuo loppu tultiin.

Finlandia - päivä jäi nollille, kun jätin Goeland d'Hauforin voittajan pelaamatta syystä, että hevonen ei miellyttänyt silmää ennen lähtöä. Kisan aikanakin hevonen näytti siltä, että menestystä ei ole tulossa, mutta sitten yhtäkkiä jossain 700 jäljellä hevonen syttyi kuin napista painaen ja kiri varmaan voittoon. Hevosen hoitajakin oli vähän samoilla linjoilla, että hevonen ei aina näytä menestyjältä kilpailun aikana. Aika persoonallinen tapaus.

Itse pääkisassa parhaiten mieleen jäi Crepe Match täydellinen pussittuminen täysissä voimissa. On varmaan tosi lähellä voittoa seuraavassa startissaan, jos kilpailee suomalaisia vastaan. 

trending_up +4
12.5.2025 - 20:36

TwoHorsepower

+2
Liittynyt:
8.5.2025
Viestejä:
2

Mantorp 8. lähtö 12.5.2025: markkina arvottaa kirjoitushetkellä 3 Kilmister (US) 6,7-kertoimeen, oma arvio on lähdön kolmosrankingille n. 20%. Hyvinkin saattaa kiihdytyksessä päästä keulaan jolloin osakkeet nousisivat. Otan tähän voittaja+sija (each way) jossa rajakertoimena voittajapeliin 5 ja sijapeliin 1,6. Myönnettävä on että luokassa se jää hieman ykkös- ja kakkosrankingille, mutta lähtörata (vrt ykkösrankingin 1 ja kakkosranking 8) ja sitä myöten keulamahkut kompensoivat. 

trending_up +1