shaksuka kirjoitti:Niin no, kuvan lähdehän on mainitsemasi CDC. Olisiko tuo vertailuna tässä vaiheessa vuotta eri vuosina? En tiedä, oli ensimmäinen tähän ketjuun postaamani kuvan ja ns. low content -postaus. En ota tavaksi. Tässä toinen kuva suoraan CDC:n sivuilta:
Vähän erikoista kyllä vetää herneet nenään yhdestä kuvasta. Olen yksi tämän ketjun noin viidestä postaajasta, joka referoi aina kaiken postaamansa linkkeineen kyseisiin tutkimuksiin. Käytän aika monta tuntia päivässä (ja kyllä, varmasti liikaa) näiden tonkimiseen ja tutkimuslähteinä mulla on nimenomaan huipputason tutkimuslaitokset, jotka yleensä ilmoittavat julkaisusta nimenomaan siellä Twitterissä. Jos mulla on vaihtoehtona postata suora linkki tutkimukseen jossa tutkimus löytyy 132 sivun dokumenttina ranskaksi tai twiittiketjuun, jossa tutkimus avattu muutamalla lauseella englanniksi ja lopussa linkki em. 132 sivun dokumenttiin, niin pidän aika paljon lukijaystävällisempänä ratkaisuna linkata siihen paikkaan, josta maallikko voi jotain saada irtikin. Tuon yhden kuvan postaaminen nyt oli lähinnä kokeilu, kun pitkästi ja kattavasti avatut tutkimukset keräävät kasan alapeukkuja ja laumaimmuniteetti-brosien kattavasti referoidut "se on kuulkaas lentsua vaan, koskas ne terassit jo aukee" -tason kommentteja.
Paniikkia en tietääkseni ole lietsonut. Jos olet panikoitunut, niin se on toki hyvä, koska tässä on tauti joka tappaa jotain 1/100 ja 1/200 väliltä ja ei tekisi kenellekään pahaa istuskella vaikka hetki perunakellarissa poteroituneena taudin levittämisen sijaan.
Mutta viesti ymmärretty, kuvan postaus oli kieltämättä osaltani turhaa ja jätän moiset vastaisuudessa väliin.
Grafiikalla on helppo ohjata mielikuvaa haluttuun suuntaan huijaamalla aivojamme. Esimerkiksi yllä olevassa asteikon pystyakseli alkaa nelosesta, joten kuvassa punainen käyrä näyttää yli kuusi kertaa korkeammalta vaikka asteikon mukaan se on vain 2,5 kertaa korkeampi.