Ketjun pointti menee vähän ohi jos kehuskelee täällä vanhoilla ostoilla niiden lähdettyä oikeaan suuntaan.
Oon laittanu tänne mun ostot ja myynnit samana päivänä osakkeissa, joihin sain riittävän position mun kassalla. Tänään ostin Stockmannia 2.555, 2.565 isompi osto kalliimmalla. Laitoin vetämään myynnin illalle, katsotaan jos osuu. Oletan, että tulee paskempaakin ajoitusta jatkossa, runannut ihan liian hyvin 1.5 kuukautta.
Ihmettelen kovin pohjolan intoa ostaa dippejä vielä tässäkin tilanteessa. Jenkit yleispanikoivat useamman päivän putkeen, ja eilen Euroopan suljettua tulivat alas vielä yli prosentin. Tästä huolimatta Suomi ja Ruotsi vihersivät aamulla. Ei voi kuin jatkaa ihmettelyä, kuka täällä oikein on permabull samalla kun bensa tuplaa ja ruokakin lähes tuplaa.
Ihmettelen kovin pohjolan intoa ostaa dippejä vielä tässäkin tilanteessa. Jenkit yleispanikoivat useamman päivän putkeen, ja eilen Euroopan suljettua tulivat alas vielä yli prosentin. Tästä huolimatta Suomi ja Ruotsi vihersivät aamulla. Ei voi kuin jatkaa ihmettelyä, kuka täällä oikein on permabull samalla kun bensa tuplaa ja ruokakin lähes tuplaa.
Siitä vaan sitten äänestämään rahoillasi ihmettelyn sijasta!
Usein markkina on ollut aika fiksu näissä tilanteissa katsomaan eteenpäin. Ei tästä kauaan ole kun ihmiset ihmettelivät koronatapausten kasvavaa lukumäärää ja nousevia pörssikursseja. Minä en tiedä mihin suuntaan kurssit liikkuvat lyhyellä aikavälillä, pitkästä tiedän.
Ostettu tänään n. 10 eri osaketta Konecranesista Berkshireen ja (pikkuarpa) Robloxiin... aivan liikaa hajautusta omassa salkussa mutta ei oikein pääse kärryille mitä tekisi. Salkun koko alkaa jo olla sen verran mittava että pitäisi skarpata... Indeksit ja ulkoistettu varainhoito ei ole käynyt mielessä :-D
Kas, eilen oli pilkkiin nabsunut Neogamesia. Sellainen vajaa 2x mun "tarkkailuerä".
Tää on musta äärimmäisen vaikea hahmottaa / hinnoitella kun ilman Aspirea on vedetty kurssin perusteella vihkoon mut kyllähän tässä mehevä medium-aikavälin pihvi voisi olla jo näillä hinnoilla.
Jäin lähinnä miettimään että mitähän Pakaris-Janne teki Aspiren osakkeillaan. Jos nyt ilmenee että cashasi ja ei ole ilmestynyt Neogamesin suurimpien omistajien joukkoon niin harkitsen pikavoittojen hakemista mutta jos kyydissä niin odotellaan kärsivällisemmin..
Kävin EVO-tankilla. Mittarissa oli hinta 873. Joka vähän tankkaukseni jälkeen tietysti jatkoi alaspäin. Nyt odotellaan josko Evon kurssikäyrä söisi taas vähän potenssilääkettä.
Sivut